ArtykułyDlaczego kaszel męczy?

Kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu, który pomaga usuwać zalegającą wydzielinę, oraz ciała obce z dróg oddechowych. Jednak kiedy staje się on uciążliwy i nieustępujący, może przyczyniać się do znacznego zmęczenia i pogorszenia jakości życia. Dlaczego kaszel męczy i jakie są przyczyny jego występowania?

Kaszel – jakie są jego przyczyny?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób, jakie dotykają układ oddechowy i dzięki niemu możemy je oczyścić. Przyczyny kaszlu mogą być różne z uwagi na to, co go wywołuje i po dłuższym czasie może być on po prostu męczący – wywoływać bóle mięśni brzucha, a także ogólne zmęczenie, zwłaszcza jeśli dokucza również nocą, wybudzając nas ze snu. Wśród przyczyn kaszlu możemy wymienić:

 • Wirusowe i bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych – infekcja może rozwinąć się w gardle, krtani, tchawicy czy oskrzelach.
 • Zapalenie zatok – w tym również pochodzenia alergicznego.
 • Zakrztuszenie – gdy w drogach oddechowych znajdzie się ciało obce.
 • Astma i alergie –  u chorych na astmę ma zwykle charakter suchy, jednak czasami występuje odkrztuszanie niewielkiej ilości białawej, gęstej plwociny.
 • Przyjmowanie niektórych leków – zwłaszcza inhibitorów konwertazy angiotensyny, które stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby wieńcowej i chorób nerek.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy – to jeden z objawów poza zgagą i chrypką.

Istnieje także szereg innych przyczyn, którymi mogą być przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie płuc, zatorowość płucna, ale także zanieczyszczenie powietrza (także palenie tytoniu), które podrażnia drogi oddechowe czy nawet czynniki psychogenne. 

Jak wyleczyć kaszel?

Aby wyleczyć kaszel, najpierw należy rozpoznać jego przyczynę. W tym celu powinniśmy udać się do lekarza, który będzie w stanie określić rodzaj kaszlu. Kaszel możemy podzielić na dwie kategorie ze względu na charakter – suchy i mokry. Pierwsza, jak wskazuje nazwa, kaszel suchy, który nie produkuje plwociny, a drugi, zwany również produktywnym, to kaszel, w którym odkrztuszamy wydzielinę. Wygląd wykrztuszanej wydzieliny może ułatwić lekarzowi określenie choroby wywołującej kaszel. Pamiętajmy, że  ocena kaszlu, zwłaszcza przewlekłego, powinna zostać pozostawiona lekarzowi.

Najczęstszą przyczyną kaszlu ostrego (trwa krócej niż 3 tygodnie) i podostrego (trwa między 3 a 8 tygodni) jest zakażenie wirusowe, jeśli nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy,  to taki rodzaj kaszlu raczej nie wymaga szerszej diagnostyki. Jednak lekarz, który podejrzewa inne podłoże  kaszlu, może zlecić dodatkowe badania, jak RTG klatki piersiowej i ocenę utlenowania krwi. W celu pogłębienia diagnostyki, w zależności od podejrzewanego źródła kaszlu, mogą zostać zlecone badania układu krążenia, oddechowego, a w kaszlu mokrym mikrobiologiczne badanie plwociny.

Znając przyczynę kaszlu, lekarz przepisze odpowiednie leki przyczynowe lub wspomagające. Gdy kaszel jest wywołany przez zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, nie stosuje się leków przeciwkaszlowych, ponieważ w takim przypadku, kaszel jest zjawiskiem korzystnym. Te możemy stosować przy bardzo uciążliwym kaszlu suchym. Kaszel mokry umożliwia oczyszczenie dróg oddechowych, a zatem powinniśmy przyjmować leki wspierające usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych, czyli takie które zwiększają efektywność kaszlu i rozrzedzają wydzielinę, jak na przykład preparaty z erdosteiną. Erdosteina poprawia transport rzęskowy, dzięki czemu wydzielina jest odkrztuszana efektywniej. Ma także działanie ograniczające przyleganie bakterii do nabłonka dróg oddechowych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej. Pamiętaj, że w trakcie trwania kaszlu mokrego należy spożywać zwiększoną ilość płynów, co zapewni dodatkowe nawodnienie organizmu i pomoże  rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych.

Czy kaszel może być niebezpieczny dla zdrowia?

Jak wspomnieliśmy, kaszel, mimo że czasami może być męczący, jest zjawiskiem pozytywnym, gdyż pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny lub ciał obcych z dróg oddechowych. Występują  jednak rzadkie sytuacje,  gdy kaszel prowadzi do powikłań. Wśród nich wymienia się omdlenia, odmę płucną, złamania żeber czy uszkodzenia mięśni i nerwów międzyżebrowych. 

Są też inne sytuacje, w których kaszel może wywołać powikłania i należy go tłumić. Dzieje się tak na przykład po operacjach neurochirurgicznych i okulistycznych, ponieważ kaszel prowadzi do wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej, a to z kolei może prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrz gałek ocznych i wewnątrz czaszki. 

Bibliografia

 1. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E., Krajnik M., Kaszel, „Medycyna Praktyczna” 10.08.2022.
 2. Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, „Medycyna Praktyczna” 23.08.2022
 3. https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/cowartowiedziec/45783,objawy-astmy

Najnowsze artykuły

 1. Kaszel w nocy – jak sobie z nim radzić?

  Dobry sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Jeżeli w nocy dokucza nam kaszel, może być on nie tylko uciążliwy, ale również prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia. Poradzenie sobie z kaszlem, zwłaszcza nocnym, bywa wyzwaniem, ponieważ nieprawidłowy dobór leków może doprowadzić do jego zaostrzenia i tym samym gorszej jakości snu, spowodowanego częstymi wybudzeniami, czy nawet zakrztuszeniem się.

  Więcej

 2. Dlaczego zapalenie zatok nawraca?

  Zapalenie zatok to dolegliwość, którą wiele osób zna z własnego doświadczenia. Niestety, dla niektórych jest to regularnie powracający problem, powodujący dyskomfort i utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dlaczego zapalenie zatok wraca i jak skutecznie radzić sobie z tym uciążliwym schorzeniem?

  Więcej

 3. Problemy z zatokami? Przeczytaj koniecznie!

  Problemy z zatokami są bolączką wielu osób w różnym wieku, nie tylko jesienią, gdy sezon grypowy jest w pełni, ale o każdej porze roku. Wśród objawów zapalenia zatok można wymienić uciążliwą wydzielinę z nosa, ból, a nawet upośledzenie lub utratę węchu. Jak radzić sobie z tymi problemami i czy mogą one ustąpić samoistnie?

  Więcej