ArtykułyMokry kaszel – skąd się bierze i o czym świadczy?

Jedną z głównych przyczyn pojawiania się kaszlu mokrego są infekcje dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani, zatok) zazwyczaj wywołane przez wirusy lub rzadziej bakterie.

W momencie, kiedy w organizmie dochodzi do zakażenia dróg oddechowych, zaczyna wytwarzać się w nich gęsta, zalegająca wydzielina, której obecność doprowadza do odruchu kaszlowego.

Jakie choroby mogą prowadzić do powstania kaszlu produktywnego, czyli mokrego?

Nieżyt nosa

– najczęściej pojawia się na skutek działania wirusów i objawia się zapaleniem w obrębie błony śluzowej nosa, wywołując uczucie zatkania nosa, wyciek wydzieliny, świąd i kichanie. Objawem towarzyszącymi przy nieżycie nosa może być stan podgorączkowy. Nieżyt nosa może mieć również nieinfekcyjne podłoże np. alergiczne.

Zapalenie krtani

– również spowodowane jest działaniem wirusów i bakterii, może być także poprzedzone nieżytem nosa lub zapaleniem gardła. Zapalenie krtani cechuje odczyn zapalny krtani, który charakteryzuje się przekrwieniem i obrzękiem błony śluzowej. Dochodzi do wzmożonego wydzielania śluzu przez gruczoły śluzowe, tworzy się zalegająca wydzielina i naloty na powierzchni błony śluzowej.

Zapalenie oskrzeli

– jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia oskrzeli są wirusy. Bakteryjne zakażenia są przyczyną tylko ok 10% zachorowań, a jeżeli już dojdzie do nadkażenia, to, podobnie jak w infekcji wirusowej, objawia się kaszlem z towarzyszącą mu śluzowo- ropną wydzieliną. Dodatkowymi objawami, jakie mogą się pojawić to świst i „furczenie” jak również bóle mięśniowo- stawowe, osłabienie i gorączka. Zapalenie oskrzeli może być:

 • ostre (trwające poniżej 3 tyg.) – chorują na nie głównie dzieci, spowodowane głównie zakażeniem wirusowym;
 • podostre (trwające od 3 do 8 tyg.) – występuje po przebytym zakażeniu np. Krztuścem lub na skutek nadreaktywności oskrzeli;
 • przewlekłe (trwające powyżej 8 tyg.) – spowodowane czynnikami zewnętrznymi, najczęściej paleniem tytoniu1.

Zwiększone wydzielanie śluzu i obrzęk błon śluzowych, a także dysfunkcja aparatu śluzowo-rzęskowego występującego w przebiegu infekcji układu oddechowego, niezależnie od jej etiologii, sprzyja kolonizacji bakteryjnej w drogach oddechowych, co może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Dlatego bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jaki lek wykrztuśny wybrać na kaszel mokry?

Przy leczeniu kaszlu mokrego najważniejsze jest usunięcie zalegającej gęstej wydzieliny, dlatego zazwyczaj nie zaleca się stosowania leków przeciwkaszlowych (hamujących odruch kaszlowy). W celu odkrztuszenia zalegającej wydzieliny powinno się zastosować produkty wykrztuśne, które mają na celu rozrzedzenie śluzu. Wskazane jest również spożywanie dużej ilości płynów, co również może pomóc w odkrztuszeniu plwociny.

Dobrym rozwiązaniem w leczeniu kaszlu mokrego jest produkt leczniczy zawierający w swoim składzie erdosteinę, która dzięki swoim właściwościom:

 • zmniejsza lepkość gęstej wydzieliny,
 • poprawia pracę rzęsek wyścielających błonę śluzową dróg oddechowych. Dzięki temu zalegająca wydzielina jest odkrztuszana efektywnie2.

Ponadto erdosteina wykazuje aktywność antyoksydacyjną, przeciwzapalną oraz chroni przed rozwojem bakterii dzięki zmniejszeniu zdolności przylegania bakterii do nabłonka dróg oddechowych. Właściwości erdosteiny mogą wpływać na zmniejszone ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej.

Wybierając lek na kaszel mokry, warto również zwrócić uwagę na dany produkt w kontekście bezpieczeństwa przewodu pokarmowego, ponieważ niektóre leki rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych mogą negatywnie wpływać na błony śluzową przewodu pokarmowego, co niesie ze sobą duże ryzyko występowania działań niepożądanych zwłaszcza u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka.

Bibliografia

 1. https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68742,zapalenie-oskrzeli
 2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Erdomed Muko
 3. Doniec Z. Rekomendacje postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Wytyczne dla POZ, Lekarz POZ: 2016:4:305-321.

Najnowsze artykuły

 1. Dlaczego kaszel męczy?

  Kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu, który pomaga usuwać zalegającą wydzielinę, oraz ciała obce z dróg oddechowych. Jednak kiedy staje się on uciążliwy i nieustępujący, może przyczyniać się do znacznego zmęczenia i pogorszenia jakości życia. Dlaczego kaszel męczy i jakie są przyczyny jego występowania?

  Więcej

 2. Kaszel w nocy – jak sobie z nim radzić?

  Dobry sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Jeżeli w nocy dokucza nam kaszel, może być on nie tylko uciążliwy, ale również prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia. Poradzenie sobie z kaszlem, zwłaszcza nocnym, bywa wyzwaniem, ponieważ nieprawidłowy dobór leków może doprowadzić do jego zaostrzenia i tym samym gorszej jakości snu, spowodowanego częstymi wybudzeniami, czy nawet zakrztuszeniem się.

  Więcej

 3. Dlaczego zapalenie zatok nawraca?

  Zapalenie zatok to dolegliwość, którą wiele osób zna z własnego doświadczenia. Niestety, dla niektórych jest to regularnie powracający problem, powodujący dyskomfort i utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dlaczego zapalenie zatok wraca i jak skutecznie radzić sobie z tym uciążliwym schorzeniem?

  Więcej