Często zadawane pytania

Czy Erdomed Muko (erdosteina) jest dostępny bez recepty?

Tak, Erdomed Muko to lek dostępny bez recepty, stosowany w celu rozrzedzenia i ułatwienia wykrztuszania śluzowej wydzieliny z górnych i dolnych dróg oddechowych.

Jak działa Erdomed Muko, lek rozrzedzający wydzielinę?

Erdomed Muko zawiera substancję czynną erdosteinę, która należy do grupy leków mukolitycznych, zmniejszających lepkość śluzu w drogach oddechowych i ułatwiających jego wykrztuszanie. Pozwala to na skuteczniejsze i szybsze usuwanie wydzieliny z górnych i dolnych dróg oddechowych.

Kiedy stosujemy Erdomed Muko (erdosteinę)?

Erdomed Muko (erdosteina) to lek dostępny bez recepty, stosowany w leczeniu wspomagającym kaszlu produktywnego towarzyszącemu infekcjom przebiegającym ze wzmożoną produkcją śluzu. Można ją stosować wspomagająco przy stanie zapalnym błony śluzowej nosa i zatok, a także w zapaleniu tchawicy i krtani, oskrzeli i płuc z towarzyszącym nadmiernym wydzielaniem wydzieliny.

Co to znaczy, że Erdomed Muko jest prolekiem?

Prolek to lek, który aktywność uzyskuje po wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Oznacza to że Erdomed Muko jest nieaktywny w przewodzie pokarmowym i nie wpływa na błonę śluzową żołądka. Dopiero w wyniku przemian metabolicznych, zachodzących w wątrobie, Erdomed Muko ulega przekształceniu do formy aktywnej. Dlatego właśnie erdosteina spośród leków na kaszel mokry, nie jest przeciwwskazana u pacjentów z chorobową wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Czy Erdomed Muko należy brać z posiłkiem czy po posiłku?

Jedzenie i picie nie wpływa na wchłanianie leku.

Czy Erdomed Muko można przyjmować razem z antybiotykiem?

Tak. Nie ma przeciwwskazań do równoległego stosowania Erdomedu Muko z antybiotykami. Ponadto erdosteina zwiększa stężenie amoksycyliny (antybiotyku) w wydzielinie oskrzelowej, a terapia skojarzona zwiększa skuteczność antybiotyku w porównaniu z monoterapią amoksycyliną.

Jak stosować Erdomed Muko?

Osoby dorosłe powinny stosować 1 saszetkę 2 lub 3 razy na dobę.

Dzieci od 12 r. ż. 1 saszetka 2 razy na dobę.

Czy dzieci mogą przyjmować Erdomed Muko?

Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 12. roku życia.

Jak przygotować lek Erdomed Muko?

Zawartość saszetki wsypać do ok. 120 ml (pół standardowej szklanki) wody o temperaturze pokojowej. W razie potrzeby zamieszać do uzyskania rzadkiej, mętnej zawiesiny.

Stosować doustnie, bezpośrednio po przygotowaniu, według powyższego schematu dawkowania.

W jakiej postaci jest Erdomed Muko? Czy Erdomed Muko jest w syropie lub tabletkach?

Erdomed Muko występuję w postaci proszku (w saszetkach) do sporządzania zawiesiny doustnej. Dzięki płynnej formie, Erdomed Muko dostarcza choremu dodatkowe nawodnienie organizmu, które jest istotne w kaszlu produktywnym podczas którego dochodzi do zagęszczenia wydzieliny występującej w drogach oddechowych.

Jak przechowywać Erdomed Muko?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.