Mokry kaszel – skąd się bierze i o czym świadczy?

Kobieta pod parasolką kaszle w chusteczkę

Jedną z głównych przyczyn pojawiania się kaszlu mokrego są infekcje dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani, zatok) zazwyczaj wywołane przez wirusy lub bakterie.


W momencie kiedy w organizmie dochodzi do zakażenia dróg oddechowych, zaczyna wytwarzać się w nich gęsta, zalegająca wydzielina, której obecność doprowadza do odruchu kaszlowego oraz uczucia „niedrożności” co sprawia, że trudniej jest odkrztusić zalegającą wydzielinę.

Jakie choroby mogą prowadzić do powstania kaszlu produktywnego czyli mokrego?

  • Nieżyt nosa, najczęściej pojawia się na skutek działania wirusów i objawia się zapaleniem w obrębie błony śluzowej nosa, wywołując uczucie zatkania, wyciek wydzieliny, świąd i kichanie. Objawem towarzyszącymi przy nieżycie nosa może być stan podgorączkowy. Nieżyt nosa może mieć również nieinfekcyjne podłoże np. alergiczne.
  • Zapalenie krtani – również spowodowane jest działaniem wirusów i bakterii, może być także poprzedzone nieżytem nosa lub zapaleniem gardła. Zapalenie krtani cechuje odczyn zapalny krtani, który charakteryzuje się przekrwieniem i obrzękiem błony śluzowej. Dochodzi do wzmożonego wydzielania śluzu przez gruczoły śluzowe, tworzy się zalegająca wydzielina i naloty na powierzchni błony śluzowej.
  • Ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Te dwie jednostki chorobowe mają najczęściej charakter sezonowy i występują w okresie jesienno- zimowym, najczęściej u dzieci w wieku szkolnym. Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia oskrzeli są wirusy. Bakteryjne zakażenia są przyczyną tylko ok 10% zachorowań, a jeżeli już dojdzie do nadkażenia to objawia się przede wszystkim kaszlem z towarzyszącą mu śluzowo- ropną wydzieliną. Dodatkowymi objawami jakie mogą się pojawić to świst i „furczenie” jak również bóle mięśniowo- stawowe, osłabienie i gorączka.

Zwiększone wydalenie śluzu i obrzęk błon śluzowych, a także dysfunkcja aparatu rzęskowego występującego w przebiegu infekcji układu oddechowego, niezależnie od jej etiologii, sprzyja kolonizacji bakteryjnej w drogach oddechowych co może prowadzić do dodatkowego nadkażenia bakteryjnego. Dlatego bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jaki lek wykrztuśny wybrać na kaszel mokry?

Przy leczeniu kaszlu mokrego najważniejsze jest usunięcie zalegającej gęstej wydzieliny, dlatego w żadnym wypadku nie należy stosować leków przeciwkaszlowych (hamując odruch kaszlowy). W celu odkrztuszenia zalegającej wydzieliny powinno się zastosować produkty wykrztuśne, które mają na celu rozrzedzenie śluzu. Wskazane jest również spożywanie dużej ilości płynów, co również może pomóc w odkrztuszeniu plwociny.

Dobrym rozwiązaniem w leczeniu kaszlu mokrego jest produkt leczniczy zawierający w swoim składzie erdosteinę, która dzięki swoim właściwościom:

  • zmniejsza lepkość gęstej wydzieliny,
  • redukuje jej objętość,
  • przywraca prawidłową pracę rzęsek wyścielających błonę śluzową dróg oddechowych. Dzięki temu zalegająca wydzielina jest odkrztuszana efektywnie (1).

Ponadto erdosteina wykazuje aktywność antyoksydacyjna, przeciwzapalną oraz przeciwbakteryjną dzięki zmniejszeniu zdolności przylegania bakterii do nabłonka dróg oddechowych. Ten mechanizm może tłumaczyć zmniejszone ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej po zastosowaniu erdosteiny.

Wybierając lek na kaszel mokry warto również zwrócić uwagę na dany produkt w kontekście bezpieczeństwa przewodu pokarmowego, bowiem niektóre leki rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych mogą uszkadzać błonę śluzową przewodu pokarmowego co niesie ze sobą duże ryzyko występowania działań niepożądanych zwłaszcza u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka.


Bibliografia

  1. Doniec Z. Rekomendacje postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Wytyczne dla POZ, Lekarz POZ: 2016:4:305-321.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.