Domowe sposoby na uporczywy kaszel

Syrop z cebuli

Gdy pojawia się infekcja i uporczywy męczący kaszel, poszukujemy rozwiązań, które pomogą nam pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Dlatego oprócz stosowania odpowiednich leków, szukamy sposób niefarmakologicznych.


Poznaj poniższe domowe sposoby na uporczywy kaszel

Dodatkowe nawodnienie i nawilżenie powietrza

Jednym z bardzo powszechnym sposobów pomagających rozrzedzić zalegającą wydzielinę w drogach oddechowych jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego podczas infekcji powinniśmy spożywać minimum 2,5- 3 litry płynów – czyli jakieś 10 – 12 szklanek dziennie. Unikaj zbyt zimnych i zbyt gorących płynów, które mogą spowodować dodatkowe podrażnienie np. gardła. Wybierz wodę lub herbatę z dodatkiem miodu lub soku malinowego.

Pamiętaj o wietrzeniu i nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu w którym się znajdujesz. Jeżeli nie masz specjalnego nawilżacza, wystarczy, że postawisz pojemnik z wodą na kaloryferze lub rozwiesisz wilgotny ręcznik w pomieszczeniu.

Syrop z cebuli na kaszel

Cebula to jedno z popularniejszych warzyw uprawianych na całym świecie. Oprócz swych walorów smakowych, charakteryzuje się jeszcze właściwościami leczniczymi głównie wynikającymi z jej działania antyseptycznego i przeciwzapalnego, jak również dzięki zawartości witaminy C, cynku, magnezu, krzemu, czyli minerałów wzmacniających nasz organizm.

Syrop z cebuli oczyszcza drogi oddechowe, a także ma właściwości wykrztuśne, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w walce z uroczym kaszlem mokrym.

Jak przygotować syrop z cebuli?

Wystarczy obrać i posiekać 3-4 cebule, ułożyć je w słoiczku i zasypać cukrem, a następnie odstawić na kilka godzin, aby cebula puściła sok. Następnie należy przelać syrop przez gazę i mamy gotowy specyfik na kaszel.

Uwaga: tak przygotowany syrop z cebuli może być przechowywany przez około dwa tygodnie, jednak powinien być przechowywany w lodówce.

Oklepywanie pleców chorego

Dobrym sposobem wspomagającym pozbycie się uporczywego kaszlu mokrego jest oklepywanie pleców chorego. Celem tego działania jest wywołanie ruchu zalegającego śluzu w drogach oddechowych oraz ułatwienie jego odkrztuszania.

Jak wykonać oklepywanie pleców chorego?

Najlepiej aby chory ułożył się w pozycji siedzącej lub leżącej na boku. Dłoń, która będzie oklepywała należy złożyć w łódeczkę ( złącz palce i zegnij je, aby we wnętrzu utworzyło się niewielkie wgłębienie). Poklepuj chorego z dołu do góry, zaczynając na środku pleców. Oklepuj chorego krótkimi seriami, trwającymi maksymalnie 3 minuty. Czynność powtarzaj kilka razy dziennie.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.